• Studijos - Karjera

    Transporto sektoriuje – didžiulis inžinierių poreikis: siūloma dešimtys darbo vietų ir imamasi priemonių sudominti vangiai inžineriją besirenkančius studentus

    Transporto sektoriaus ekspertai kelerius pastaruosius metus pastebi augantį kvalifikuotų inžinerinių krypčių specialistų trūkumą. Palyginimui, 2017 m. iš 24 tūkst. bakalauro, kolegijų ir vientisųjų studijų pirmakursių transporto inžinerines kryptis rinkosi 1522 (6,3 proc.), o  2023 m. rudenį tokių studentų buvo likę perpus mažiau – 762 (3,2 proc.) iš daugiau nei 23 tūkst. pirmakursių. Modeliuojama, kad per artimiausią dešimtmetį transporto, elektronikos, aeronautikos, jūrų, statybos inžinerijos specialybių paklausa aplenks informacinių technologijų poreikį. Verslui ir viešajam sektoriui reikia kvalifikuotų specialistų, galinčių projektuoti, kurti ir prižiūrėti transporto sistemas: nuo kelių ar tiltų inžinierių iki elektromobilių įkrovimo stotelių, realių duomenų pateikimo vartotojams sistemų, transporto spūsčių valdymo sistemų valdytojų ir t. t. Aukšto lygio specialistų poreikis prognozuojamas…

  • Studijos - Karjera

    RRT primena: mokyklos ir bibliotekos turi naudoti privalomas turinio filtravimo priemones

    Visos Lietuvos mokyklos ir viešosios bibliotekos privalo užtikrinti nepilnamečių apsaugą nuo neteisėto ir neigiamą poveikį nepilnamečiams darančio turinio internete. Deja, Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) duomenys rodo, kad dar ne visos įstaigos tai daro, nors už interneto prieigos vietose aprobuotų filtravimo priemonių naudojimo tvarkos pažeidimus yra numatyta administracinė atsakomybė. Šiemet RRT jau 6 kartą organizuoja mokyklų ir viešųjų bibliotekų apklausą apie filtravimo priemonių naudojimą. „Mūsų šalies mokyklose ir viešosiose bibliotekose privalo būti naudojamos RRT aprobuotos turinio filtravimo priemonės. Pastebime, kad kasmet apklausoje dalyvaujančių mokyklų ir bibliotekų skaičius didėja. Pavyzdžiui, 2023 m. gavome daugiau nei 800 atsakymų t. y., 4,7 karto daugiau nei 2019 m., kai apklausa buvo organizuojama pirmąjį kartą. Visgi bendras…

  • Studijos - Karjera

    Nauja gydytojo toksikologo Artūro Barkaus knyga apie priklausomybes: “Visada yra pasirinkimas”

    „Skausmo negali palyginti, kam skauda labiau, čia kiekvienam savo,“ – apie priklausomybės ligų pacientus sako Respublikinio priklausomybės ligų centro Alkoholinės ir narkotinės abstinencijos gydymo skyriaus vedėjas, toksikologas Artūras Barkus. Jis kartu su bendraautore, klinikinės toksikologijos gydytoja, Lina Barkiene pristato VU leidyklos išleistą knygą „Priklausomybės kaukės“. Leidinys skaitytojus pasitinka lengvai suprantamu, paprastu, konkrečiu ir maloniai skaitomu tekstu, tačiau pagrindinė tema – jautri ir aktuali. Priklausomybės iki šiol dažnai išlieka apsuptos mitų, nesupratingumo bei stigmos. „Priklausomybės kaukės“ siekia sklaidyti šešėlius, suteikti kuo daugiau mokslu grįstos informacijos, edukuoti skaitytoją ir suteikiant aiškumo, atliepti visuomenės poreikį priklausomybę suvokti kaip bet kurią kitą lėtinę ir progresuojančią ligą. Knygos bendraautorius Artūras Barkus atsako į svarbius klausimus.…

  • Studijos - Karjera

    Kaip apsaugoti save nuo kibernetinių grėsmių? Eksperto patarimai

    Kai žinomi Lietuvos politikai pasirodė vienos garsiausių Prancūzijos mados kompanijų reklamoje, daugelis negalėjo patikėti savo akimis. Pasirodo, ši neįtikėtina reklama buvo sukurta naudojant dirbtinio intelekto technologijas. Netrukus po to išpopuliarėjo programėlė, leidžianti vartotojams pasitelkti dirbtinį intelektą ir transformuoti savo nuotraukas į žinomus žmones ar herojus. Nors ši funkcija iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti linksma ir žaisminga, Mykolo Romerio universiteto Saugumo tyrimų laboratorijos ekspertas Evaldas Bružė perspėja, kad išanalizavus paaiškėja, jog programėlę sukūrė Kinijos įmonė, neturinti jokios oficialios duomenų apsaugos politikos. Įkeldami savo nuotraukas europiečiai prisidėjo prie Kinijos veidų atpažinimo technologijų tobulinimo. Eksperto teigimu, kiekvienas iš mūsų privalo pats nuspręsti, ar pasitiki Kinija ir ar tokios programėlės gali kelti grėsmę. Faktas…

  • Studijos - Karjera

    Vilniuje vyks pirmoji Baltijos šalyse Europos inovacijų tarybos informacinė diena

    Lietuvos mokslo tarybos Nacionalinių kontaktinių asmenų grupė (LMT NCP), bendradarbiaudama su Europos inovacijų taryba (EIT) ir Lietuvos inovacijų centru, balandžio 16 d. organizuoja tarptautinį renginį „European Innovation Council Baltic Info Day“, kuriame pirmą kartą Baltijos šalyse Lietuvos pareiškėjai turės progą tiesiogiai susitikti su EIT valdybos atstovais, profesionalais ir ekspertais. Renginio dalyviai išgirs inovatorių sėkmės istorijas, patirtis bei naudingus patarimus, rengiant EIT programų paraiškas ir projektus. Vilniuje dalyvausiantis EIT valdybos prezidentas dr. Michiel Scheffer neabejoja Baltijos šalių, Lietuvos, Estijos ir Latvijos, potencialu ir galimybėmis dalyvauti EIT programų konkursuose, teigdamas, kad: „Nė viena šalis nėra per maža, kad galėtų pasiekti gerų ir sėkmingų rezultatų EIT programose. Svarbu skatinti verslumą visais lygmenimis, kurti…

  • Studijos - Karjera

    Europos piliečių iniciatyvos ambasadorė Lietuvoje: aktyvių ir atsakingų piliečių ugdymas prasideda dar mokykloje

    Iniciatyvumas yra svarbi demokratijos dalis, o Lietuvos jaunimas tai puikiai supranta, teigia Europos Sąjungos (ES) Europos piliečių iniciatyvos ambasadorė Lietuvoje dr. Eglė Celiešienė. Remiantis Europos piliečių iniciatyvos (EPI) duomenimis, Lietuvos gyventojai išsiskiria kaip vieni aktyviausių Baltijos šalyse: 2022 metais apie 60 tūkstančių šalies gyventojų prisidėjo prie įvairių iniciatyvų – tai 6 kartus daugiau nei Estijoje ir net 3 kartus daugiau nei Latvijoje. „Šis įspūdingas skaičius atskleidžia, kad ugdant atsakingus piliečius Lietuvoje slypi svarbus potencialas, kuris kyla jau mokykloje su piliečių sąmoningumo ugdymu“, – sako Europos piliečių iniciatyvos ambasadorė, Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos valdybos narė dr. Eglė Celiešienė. Šiuo metu EPI veiklą Lietuvoje atstovauja paskirtas ambasadorius – Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegija…

  • Studijos - Karjera

    Vaistinių sektoriuje nerimas – Lietuvoje nebeliks farmakotechnikos studijų?

    Abiturientai nebeturės galimybės Lietuvoje rinktis farmakotechnikos studijų: vienintelė Lietuvoje šiuos specialistus rengianti Kauno kolegija priėmė sprendimą nebepriimti pirmakursių į 2024-2025 mokslo metų farmakotechnikos studijų programą. Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, toks sprendimas kelia susirūpinimą dėl farmakotechnikos studijų programos likimo. „Studijų stabdymas reiškia, kad šiemet nauja farmakotechnikų, arba vaistininkų padėjėjų karta nebeateis mokytis į aukštąją mokyklą. Jokia kita aukštoji šalies mokykla farmakotechnikos specialistų neruošia. Toks sprendimas labai nustebino ir jau kelia klausimų farmacijos sektoriaus atstovams – ar tai farmakotechnikos pabaigos pradžia? Kai studijų programa, kuri aukštojoje mokykloje gyvuoja jau 80 metų, yra ant naikinimo slenksčio, ateities scenarijai atrodo niūriai, ypač žinant, kad Lietuvoje trūksta vaistininkų, o senstančiai visuomenei…

  • Studijos - Karjera

    Prieš 80 metų buvo įkurtas Bendrasis Amerikos lietuvių šalpos fondas, parėmęs tūkstančius skurstančių lietuvių

    Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Juozas Skirius Kovo 25-ąją suėjo 80 metų, kai buvo įkurta patriotiškai nusiteikusių JAV lietuvių vieninga šalpos organizacija – Bendrasis Amerikos lietuvių šalpos fondas (United Lithuanian Relief Fund of America), sutrumpintai BALF. Fondas į Lietuvos istoriją įeina kaip lietuvių išeivijos stambiausia ir ilgalaikė filantropinė organizacija, šelpusi į bėdą pakliuvusius lietuvius visame pasaulyje. Neatsitiktinai fondui sukurtoje emblemoje pavaizduotas ištiestų penkių rankų į vieną centrą žiedas. Tai reiškė, kad BALF yra pasiryžęs pagelbėti į nelaimę pakliuvusiam lietuviui bet kuriame iš penkių žemynų. Tai – prasmingas simbolis, išeivijos nesavanaudiško pasiaukojimo savo tėvynainiams pavyzdys. Lietuvių išeivijos, ypač Amerikoje, šalpa – tai tradicija, kurią lietuviai dar XIX a. pabaigoje perėmė iš…

  • Studijos - Karjera

    LIETUVOS TAUTINIŲ MAŽUMŲ MOKYKLŲ TRADICINIO MODELIO APGINTI MITINGO ORGANIZUOTO LIETUVOS LENKŲ SĄJUNGOS REZOLIUCIJA

    Vilnius, 2024 m. kovo 23 d. Jau daug metų Lietuvoje bandoma naikinti tautinių mažumų švietimą, prisidengiantis nuolat diegiamomis, niekuo nepagristomis ir jokių apčiuopiamų rezultatų neduodančiomis švietimo reformomis. Konservatorių ir liberalų valdžia nuosekliai siekia sumenkinti gimtosios kalbos statusą mokyklose lenkų mokomąja kalba. Vis dar nenuspręsta, kaip bus mokoma lietuvių kalbos. Švietimo politikų nuomone, Vilniaus krašto lenkiškose mokyklose ji turi tapti labiau gimtąja nei valstybine kalba. Lietuvos lenkų bendruomenės prašymai parengti ir įdiegti tinkamą lietuvių kalbos mokymo programą tautinių mažumų mokykloms, paruošti atitinkamus vadovėlius ir didaktikos priemones bei organizuoti mokymus mokytojams lieka neišgirsti. Nesiimama jokių veiksmų, kurie galėtų užtikrinti vadovėlių bei mokomosios medžiagos gimtąja kalba naudojimą mokyklose, kuriose ugdymo procesas vyksta lenkų…

  • Studijos - Karjera

    Kur eina Lietuvos švietimo sistema?

                          Švietimo padėtis  Lietuvoje šiandien netenkina nei mokytojų, nei vadovų, nei didesnės dalies visuomenės. Atvirkščiai, čia keliama įtampa. Tai, kad švietimui teikiamas „prioritetas“ tarp visų kitų sričių dar nereiškia gerovės ir teisingumo švietimui. Kokias matome problemas, kurių niekaip negali išspręsti jau ne pirma šalies Vyriausybė? Tūksta strateginio požiūrio Paskaičius partijų rinkimų programas, būtent švietimo politikos dalį, didelių skirtumų neįžvelgsime. Trūksta strateginio požiūrio į švietimą. Kur ir kodėl eina Lietuva, kokias ambicijas sau kelia? Deklaratyvus partijų susitarimas nėra tas svarbus dokumentas, kurio būtų laikomasi. Vadinasi, kol valdančioji dauguma nepradės elgtis kaip savarankiškos ir demokratinės  valstybės vyriausybė, o tik orientuosis į Europos fondų teikiamų lėšų įsisavinimą, apie pažangą švietime kažin ar galime…